Jak przechowywać świeży sok (pojemniki na sok wyciskany)

/
2 Comments

Zastanawiasz się czy można przechowywać świeżo wyciśnięte  soki? I jak? Czytaj dalej.


Nie ma co się oszukiwać, ale świeże soki najlepiej jest wypijać zaraz po ich wyciśnięciu. Idealnie w przeciągu 20 minut, gdyż zawierają pełen pakiet składników odżywczych. Jednakże!

Jak przechowywać świeże soki?Czasami jednak zdarzy nam się zrobić go, albo za dużo, albo po prostu chcemy zrobić więcej na jutro. Codzienne stanie przy wyciskarce nam się nie uśmiecha. Lepsze są jednak własne wyciśnięte soki przechowywane w lodówce, niż soki z kartonu, czy nawet kupne świeże soki z butelki.

Oto kilka wskazówek, jak i w czym przechowywać świeże soki.


Podobnie jak w przypadku wody, światło słoneczne i powietrze mogą z czasem doprowadzić do degradacji soku. A tego nie chcemy! Naturalną ochroną owoców i warzyw przed ich rozkładem jest ich skóra. Zauważyłaś jak szybko czernieje obrane jabłko czy awokado? Dzieje się tak pod wpływem światła i tlenu. Są to oznaki utleniania. To samo dzieję się ze świeżym sokiem. Dlatego jeśli planujesz przechowywać go w lodówce zrób to zaraz po jego wyciśnięciu. Dodanie soku ze świeżej cytryny może zwiększyć długość czasu przechowywania soku. Witamina C, która jest przeciw utleniaczem, spowolni proces utleniania, ale nie zapobiegnie go całkowicie.

Butelki na soki

Aby utrzymać świeżość soków należy dać im nową "skórę". Szklane butelki i słoiki sprawdzą się najlepiej, będą symulować ich warstwę ochronną. Trzymaj się z dala od plastiku. Plastikowe pojemniki powodują szybkie utlenianie soku, co powoduje utratę wartości odżywczych napoju.

Po wyciśnięciu natychmiast wlej sok do szklaego pojemnika. Upewnij się, że zostało bardzo mało przestrzeni powietrznej na górze. Im mniej tym lepiej. Przetrzyj butelkę jeśli sok wyleci na zewnątrz. Przechowuj natychmiast w lodówce.

WAŻNE! Pojemniki na soki są ważne dla zapewnienia trwałości soku, ale również ważne jest by nie popełniać tych błędów przy ich wyciskaniu.


A tobie lepiej smakuje świeżo wyciśnięty sok czy dwudniowy?


butelki na soki
Butelki na soki wyciskane


Źródło: 1, 2, 3, 4, 5


Tu też jest pysznie :)

2 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.